Krwiodawstwo to już u nas tradycja

Strzeleckie liceum od lat 80. ubiegłego wieku nieprzerwanie bierze udział w akcji honorowego krwiodawstwa. Dwa razy do roku do szkoły przyjeżdża personel medyczny, który instaluje się w jednej z klas i aranżuje tam punkt poboru krwi. Nauczyciele, którzy przez lata byli zaangażowani w akcję to przede wszystkim biolodzy – Ilona Piontek i Joanna Polańska, a także prezes Strzeleckiego Klubu Honorowych Dawców Krwi „Salus” – Edward Podgajny. Tylko w bieżącym roku szkolnym – w październiku i lutym – udało się zebrać 15,75 litrów krwi.

Ten najcenniejszy lek oddają w pierwszej kolejności uczniowie, ale do wspomnianego punktu zgłaszają się również nauczyciele. Selekcja spośród chętnych dawców jest bardzo duża. Kryteria, które należy spełnić, aby podzielić się krwią np. z ofiarami wypadków, obejmują przede wszystkim dobre zdrowie, właściwe parametry krwi czy nawet kondycję danego dnia. Dyskwalifikujące mogą być np. drobne schorzenia skórne, infekcje czy gorączka.

Zapotrzebowanie na krew jest bardzo zróżnicowane w skali kraju. Strona krew.info podaje aktualne informacje na temat zapasów w poszczególnych regionalnych centrach krwiodawstwa. Według danych z 2017 r. w Polsce dominowała grupa AB Rh+ i 0 Rh+. Najrzadsza grupa to AB Rh-. Najbardziej przydatna grupa krwi to z kolei 0 Rh-, ponieważ w nagłych przypadkach przy braku właściwej grupy można ją przetoczyć każdemu potrzebującemu. Różnice w zapotrzebowaniu są różne w zależności od regionu, co pozwala wysnuć wniosek, że każda grupa jest potrzebna, choć strona krew.info aktualizuje stan zapotrzebowania, co wiąże się również z racjonalnym dysponowaniem zasobami.