Dr Matthias Kneip na spotkaniu autorskim w strzeleckim LO

Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w minionym tygodniu odwiedził dr Matthias Kneip, niemiecki pisarz zajmujący się w swoich książkach opisywaniem polskich atrakcji turystycznych, zwyczajów i mentalności z perspektywy mieszkańca zza zachodniej granicy. Jego ostatnia książka pod znamiennym tytułem 111 powodów, by kochać Polskę najlepiej oddaje nastawienie pisarza do naszego kraju.

Ciekawie i ze swadą opowiadał Matthias Kneip historie z przeszłości, których sam doświadczył jako lektor DAAD (Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej) na Uniwersytecie Opolskim w latach 90. poprzedniego stulecia, gdy nasz kraj przechodził transformację ustrojową. Interpretował wtedy polską rzeczywistość kryteriami zachodnimi, co implikowało wiele zabawnych sytuacji. Ale to właśnie w tym czasie zakiełkowała jego fascynacja Polską. Od podstaw nauczył się języka, przedzierając się, jak sam mówił, przez gąszcz następujących po sobie syczących spółgłosek „sz“ i „cz“, co dla Niemca jest prawdziwą udręką. Poziom znajomości języka polskiego, na jaki się wspiął, daje mu obecnie nie tylko możliwość komunikowania się w sprawach codziennych, ale również prowadzenia spotkań autorskich w naszym języku. Jako pracownik Instytutu Polskiego w Darmstadt w Niemczech miał możliwość poznać wielu polskich polityków.

Opowiadając o swoim dzieciństwie i młodości, raczył uczestniczących w spotkaniu uczniów opowieściami o Tadeuszu Różewiczu, który był bliskim przyjacielem rodziny, a dla niego nieznanym polskim poetą – choć również dobrym kompanem do gry w piłkę nożną. Ten sport zajmuje w życiu Matthiasa Kneipa bardzo ważne miejsce. Na spotkanie pisarz przywiózł ze sobą parę „skarbów”, które pokazywał z dumą: sygnowaną własnoręcznie oryginalną koszulkę Kazimierza Dejny i spodenki sportowe Włodzimierza Lubańskiego z pamiętnego meczu w roku 1972, kiedy to polska drużyna zdobyła olimpijskie złoto. Obydwa nazwiska niewiele już mówiły młodemu pokoleniu i tylko nieliczni podnieśli ręce na pytanie: „Kto zna te osoby?” Na wszystkich jednak wywarł wrażenie T-shirt Roberta Lewandowskiego.

Mówiąc o rodzinie pisarza, trzeba wspomnieć, że ojciec Matthiasa – Heinz Kneip urodził się w Leśnicy w rodzinie niemieckiej i na początku lat 50. ukończył nasze liceum. Pod koniec dekady wyemigrował do Niemiec i tam, zajmując się pracą naukową, został profesorem na Uniwersytecie w Ratyzbonie. Matka pisarza również pochodzi ze Śląska Opolskiego. Mimo że oboje rodziców płynnie mówi po polsku, nie wychowywali swoich trzech synów dwujęzycznie. Ze względu na obawy natury polityczno-społecznej w okresie zimnej wojny, jak sam stwierdził M. Kneip.

Spotkanie z dr. Kneipem było pochodną projektu realizowanego przez uczniów naszego LO wraz z innymi uczniami szkół opolskich z programu DSD. Wcześniej na lekcjach języka niemieckiego młodzież zajmowała się twórczością pisarza i historią jego rodziny. Omawiano książkę Z sercem w plecaku, a odpowiedzi na nurtujące pytania postanowiono poszukać u źródła. I tak dwanaścioro uczniów wraz z opiekunami wybrało się do Regensburga, by przeprowadzić wywiad z pisarzem. Wszystko zostało sfilmowane, a 20 lutego w Bibliotece Eichendorffa w Opolu odbyła się premiera powyższego filmu, na której nie zabrakło wielu gości, w tym głównego bohatera.

DSC_0872.jpg DSC_0880.jpg
DSC_0889.jpg DSC_0897.jpg
DSC_0906.jpg