Forum Szkół Polskich w Poznaniu

Pod koniec września sześć uczennic naszego liceum wraz z opiekunką, panią Jadwigą Wdowik udało się na tygodniowe Forum Szkół Polskich w Poznaniu. W wyjeździe uczestniczyły również osoby z Wilna, Czeskiego Cieszyna, Rygi, Lwowa oraz Pleszewa. Wiązało się to z faktem, iż możliwość integracji mieli Polacy z różnych zakątków Europy.

Głównym celem forum było rozpowszechnienie informacji dotyczących Powstania Wielkopolskiego. Temat ten przewodził w wykładach zaproszonych gości, ale najwięcej wiedzy zdobyliśmy podczas zwiedzania muzeum tego powstania. Tam w niezwykle obrazowy i interesujący sposób można było poznać tajniki akcji zbrojnej. Innym tematem przewodnim była integracja europejska oraz wiedza na temat Unii Europejskiej. Wykład na ten temat wygłosiła m.in. premier Hanna Suchocka. Ponadto w forum uwzględniono nadchodzącą 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Oprócz spotkań w sali konferencyjnej mogliśmy także zwiedzać piękne miasto Poznań. Szczególne emocje wzbudziło Rogalowe Muzeum, w którym mieliśmy możliwość zrobienia własnoręcznie rogala świętomarcińskiego u boku mistrza piekarskiego.

Całemu wyjazdowi towarzyszyła atmosfera przyjaźni i chęć integracji. Po tak niesamowitym wydarzeniu pozostaną nie tylko wspomnienia, ale również zaczerpnięta wiedza oraz relacje, które mają szansę przetrwać długie lata.

pic.jpg picc.jpg