Spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią

W czwartkowe przedpołudnie, 13 września b.r., gościliśmy w naszej szkole młodego pisarza, Tomasza Sobanię. Tomek ma 20 lat, mieszka w Toszku i studiuje filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Naszą szkołę po raz pierwszy odwiedził przed trzema laty, przy okazji debiutu pisarskiego („Speculo”). Tym razem pojawił się ze swoją drugą książką („Nowy świt”) oraz mnóstwem opowieści o swoich pasjach, planach i z garścią dobrych rad i wskazówek dla swoich rówieśników. Nie zabrakło też elementów humorystycznych, m.in. podczas opowieści o spotkaniu z Maciejem Orłosiem. Zgromadzeni w auli ZSO uczniowie klas maturalnych wysłuchali opowieści Tomka o jego drodze do napisania i wydania obydwu książek. O tym, z jakimi przeciwnościami musiał się zmierzyć i jakimi sposobami ostatecznie osiągnął swój cel. Mówił o osobach, które go wspierały, motywowały, udzielały pomocy, ale też pilnowały, aby Tomek przez swoje zaangażowanie w pisanie nie zaprzepaścił innych ważnych w tym czasie spraw. Dlatego wielokrotnie w jego wypowiedzi wymieniani byli rodzice, przyjaciele, ale także duchowa pomoc z góry.

Młody pisarz opowiedział również o innych swoich działaniach. Między innymi o biegu charytatywnym, który odbył się w czerwcu b.r. Początkowo Tomek miał w planach zrealizowanie maratonu wyłącznie w celach prywatnych, gdyż od kilku lat trenuje biegi w sekcji lekkoatletycznej Piasta Gliwice. Jednak gdy pojawiła się możliwość, aby w ten sposób pomóc chorej dziewczynce, postanowił połączyć obie sprawy i wyruszył w trasę, której celem było Santiago de Compostela. 300 kilometrowy bieg w bardzo trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych ukończył w tydzień. Nie obyło się bez kontuzji i chwil zwątpienia, ale i tu z pomocą przyszło wsparcie rodziny i silna wiara. Dlatego Tomek już dziś planuje kolejny maraton, tym razem z Zakopanego do Władysławowa.

W przyszłym roku w planach Tomka znajduje się także udział w dwumiesięcznym rejsie żaglowcem Dar Młodzieży z Kapsztadu do Singapuru. Jest to wynik konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, w którym młody pisarz wziął udział.

Tomek próbuje również swoich sił na deskach teatru Carpe Diem i już zaczął pracę nad drugą częścią swojej nowej książki pt. „Nowy świt”.

Po spotkaniu można było z Tomkiem porozmawiać i dokonać zakupu jego najnowszej książki opatrzonej autografem autora. Jeden egzemplarz dostępny jest w bibliotece szkolnej. Zapraszamy do lektury.

so.jpg soba.jpg
sobaa.jpg sobbb.jpg
sobbbbb.jpg soo.jpg
soob.jpg sooo.jpg
sssss.jpg