Akademickie spotkanie z fizyką w “Broniewskim”

We wtorek 31 października 2017 roku na lekcji fizyki gościliśmy dr Franciszka Gajdę, który w ramach współpracy między naszą szkołą i Politechniką Opolską przeprowadził lekcję dotyczące prądu stałego. Udział w zajęciach wzięli uczniowie klas trzecich liceum.

Dr Franciszek Gajda jest w Polsce inicjatorem polsko – niemieckich studiów informatycznych, toteż nasza lekcja odbyła się w języku niemieckim.

Zapisanie tematu lekcji “Gleichstrom” (“Prąd stały”) zaskoczyło uczniów, którzy nie spodziewali się zajęć w języku niemieckim. Bardzo szybko okazało się, że poziom znajomości języka nie jest żadną przeszkodą w zrozumieniu poszczególnych zagadnień. Wykładowca angażował uczniów do aktywnego udziału w lekcji, wszystkie niejasności cierpliwie tłumaczył, a uczniowie mieli okazję poznać terminologię związaną z prądem stałym.

Po zajęciach chętni mogli dowiedzieć się jak wyglądają zajęcia w grupach niemieckojęzycznych z informatyki na Politechnice Opolskiej. W czasie studiów studenci mogą korzystać z programów wymiany międzynarodowej. Zdobyte doświadczenie w znacznym stopniu ułatwia znalezienie pracy w firmach polsko – niemieckich.

Było to dla wszystkich ciekawe doświadczenie, które mamy nadzieję powtórzyć.